Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract Internship
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract Internship

La inceputul lunii octombrie am semnat un contract de internship cu o scoala particulara. In cadrul acestui program eu am predat unei grupe de copii. Pe parcurs am devenit din ce in ce mai nemultumita de atitudinea coordonatorilor, dar si de conditiile de munca si m-am hotarat sa renunt.Colac peste pupaza, persoanele refuza sa imi plateasca bursa lunara pe care o primeam, spunandu-mi ca imi vor da toti banii la final (Asta in conditiile in care nici pe luna decembrie nu am primit bursa, pentru ca niciodata nu s-a respectat o anumita zi, ci eram chemata cand aveau chef acesti coordonatori, adica dupa ce a inceput vacanta de iarna, si eu trebuia sa plec din oras. Dupa ce am depus cererea ca sa ies din program, mi s-a comunicat ca cei aflati in situatia mea asa primesc banii, adica la final. Totusi eu cererea am depus-o in luna ianuarie si nu inteleg de ce bursa pentru luna decembrie a fost afectata de acest lucru.) Perioada de preaviz scrisa in contract este de 60 de zile, insa dupa ce am citit codul muncii, am aflat ca nu are voie sa depaseasca 20 de zile. Nu inteleg de ce un contract de internship ar fi diferit. In orice caz, mie imi este indiferent. Sunt constienta ca banii nu ii voi mai primi, date fiind conditiile de acolo, insa mi-as dori sa pot parasi acest program cat de repede cu putinta, intrucat reprezinta un stres ingrozitor pentru mine (au existat nenumarate alte nereguli si as umple pagini intregi). Asa ca intrebarea mea este: Acel preaviz, in cazul unui contract de internship, poate fi mai mare de 20 de zile? Va multumesc. O zi frumoasa.
beatricepopescu90, utilizator
Ce inseamna contract de internship? Scuzati-mi ignoranta dar nu am lucrat cu asa ceva pana acum.
Internshipul este inteles ca o practica in cadrul societatii a aspirantilor la statutul de angajati ai unitatii respective.
[ link extern ]

Banuiesc ca o traducere ar fi stagiu de pregatire. Eu lucrez acolo ca un angajat normal, insa nu am statutul de angajat pentru ca e internship si sunt pregatita de catre institutie, si aparent asta inseamna ca ei pot sa isi bata joc cum vor. Am incercat sa caut pe internet despre acest lucru, insa tot ce am aflat este ca in Romania legea internshipului/voluntariatului nu este clar delimitata.
beatricepopescu90, utilizator
Voluntariatul este clar delimitat in Romania, prin Legea nr.78/2014.

Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...
Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie. Iar cazul tau, beatrice imi pare asemanator cu al meu